
| Parameter | Value |
|---|---|
| Termination | Solder, Through Hole |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -65 °C |
| Packaging | Box |
| Voltage Rating | 750 V |
| Depth | 5 mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Insulation Resistance | 5 GΩ |
| REACH SVHC | Unknown |
| Contact Plating | Tin |
| Lead Length | 3.19786 mm |
| Contact Material(Contact Finish) | Brass |
| Pitch | 2.54 mm |
| Current Rating | 3 A |
| Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Orientation | Vertical |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 1 week ago) |
| Color | Green |
| Gender | Male |
| Number of Contacts | 40 |
| ELV | Compliant |
| Connector Type | Header, Pin, Plug |
| Number of Positions | 40 |
| Number of Rows | 2 |
| Row Spacing | 2.54 mm |
| Housing Material | PBT |
| Contact Style | Pin |
| Contact Current Rating | 5 A |
| Housing Color | Green |
| Contact Mating Length | 6.7056 mm |
| Keyed | No |
| PCB Mounting Orientation | Vertical |
| Plating Thickness | 2 µm |
| Contact Gender | Male |
| High Temperature Housing | No |
| Mating Post Length | 6.7 mm |
| Contact Shape | Square |
| High Speed Serial Data Connector | No |
| Termination Post Length | 3.2 mm |
Stock: 279
Distributors
pcbx
Unit Price$2.03973
Ext.Price$2.03973
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $2.03973 | $2.03973 |
| 10 | $1.73505 | $17.35050 |
| 25 | $1.64351 | $41.08775 |
| 50 | $1.55680 | $77.84000 |
| 100 | $1.47466 | $147.46600 |
| 300 | $1.39686 | $419.05800 |
| 500 | $1.32316 | $661.58000 |
| 1000 | $1.25336 | $1253.36000 |
| 3000 | $1.19536 | $3586.08000 |
| 5000 | $1.14004 | $5700.20000 |
